7209 Hybrid Angular Contact Spindle and Turbine Ball Bearings (45X85X19)
Special Applications: Vacuum Pumps, Turbo-molecular Pumps, Dry Pump Bearings and Aviation & Defense.
In stock items will typically ship in 5 to 12 working days.
Large quantity discounts available.
Dimensions
| Bore diameter | 45 mm |
| Outside diameter | 85 mm |
| Width | 19 mm |
| Contact angle | 25 ° |
Performance
| Basic dynamic load rating | 9,217 lbf |
| Basic static load rating | 6,744 lbf |
| Speed for grease lubrication | 17,000 rpm |
| Speed for oil-air lubrication | 28,000 rpm |
We Build Your Hybrid Angular Contact Ball Bearings By Hand
At Ortech we build every single bearing by hand for your specific custom application. We do not sell pre-built, machine made bearings. All the ceramic material for full ceramic and hybrid ceramic bearing are made in our own facility. Please note, our Chrome Steel 52100, Stainless Steel 440C, Cage/Retainer and Enclosure components are made in Japan and Taiwan, to our specs.

