6815 Hybrid Ceramic Bearings (75X95X10)
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 75 |
| OD (D) | 95 |
| Width (B1) | 10 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available
$ 240.00
6815 Hybrid Ceramic Bearings
Dimension Type: Metric
75mm ID x 95mm OD x 10mm Width
Bearing Material: Chrome Steel 52100 or Stainless Steel 440C
Rolling Element Mat.: Silicon Nitride SI3N4
6815 Hybrid Ceramic Bearings (75X95X10)
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 75 |
| OD (D) | 95 |
| Width (B1) | 10 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available
| Weight | 2.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.8 × 3.8 × 0.4 in |
| Inner Diameter | 75mm |
| Outer Diameter | 95mm |
| Width | 10mm |
| Bearing Type | Hybrid deep groove ball bearings |