6814 Hybrid Ceramic Bearings (70X90X10)
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 70 |
| OD (D) | 90 |
| Width (B1) | 10 |
In stock items will typically ship in 7 to 15 working days.
Large quantity discounts available.
$ 165.00
Configuration
Ortech manufactures deep groove bearings, available with a wide variety materials, seals, shields,
specialty lubricants, metallic and non-metallic cage designs and calibration options.
6814 Hybrid Ceramic Bearings (70X90X10)
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 70 |
| OD (D) | 90 |
| Width (B1) | 10 |
In stock items will typically ship in 7 to 15 working days.
Large quantity discounts available.
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.6 × 3.6 × 0.4 in |
| Inner Diameter | 70mm |
| Outer Diameter | 90mm |
| Width | 10mm |
| Bearing Type | Hybrid deep groove ball bearings |