MR117 Full Ceramic Bearings
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 7 |
| OD (D) | 11 |
| Width (B1) | 2.5 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available.
$ 71.00
Dimension Type: Metric
7mm ID x 11mm OD x 2.5mm Width
Possible Design Modifications
MR117 Full Ceramic Bearings
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 7 |
| OD (D) | 11 |
| Width (B1) | 2.5 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available.
| Weight | 0.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 0.5 × 0.1 in |
| Inner Diameter | 7mm |
| Outer Diameter | 11mm |
| Width | 2.5mm |
| Bearing Type | Full ceramic deep groove ball bearings |