688 Full Ceramic Bearings (8X16X5)
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 8 |
| OD (D) | 16 |
| Width (B1) | 5 |
In stock items will typically ship in 5 to 9 working days.
Large quantity discounts available.
$ 42.00
Possible Design Modifications
688 Full Ceramic Bearings (8X16X5)
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 8 |
| OD (D) | 16 |
| Width (B1) | 5 |
In stock items will typically ship in 5 to 9 working days.
Large quantity discounts available.
| Weight | 0.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.7 × 0.7 × 0.3 in |
| Inner Diameter | 8mm |
| Outer Diameter | 16mm |
| Width | 5mm |
| Bearing Type | Full ceramic deep groove ball bearings |