6816 Full Ceramic Bearings (80X100X10)
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 80 |
| OD (D) | 100 |
| Width (B1) | 10 |
In stock items will typically ship in 5 to 9 working days.
Large quantity discounts available.
$ 330.00
Possible Design Modifications
6816 Full Ceramic Bearings (80X100X10)
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 80 |
| OD (D) | 100 |
| Width (B1) | 10 |
In stock items will typically ship in 5 to 9 working days.
Large quantity discounts available.
| Weight | 3.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 4 × 0.4 in |
| Inner Diameter | 80mm |
| Outer Diameter | 100mm |
| Width | 10mm |
| Bearing Type | Full ceramic deep groove ball bearings |