6414 Full Ceramic Bearings
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 70 |
| OD (D) | 180 |
| Width (B1) | 42 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available.
$ 1,460.00
Dimension Type: Metric
70mm ID x 180mm OD x 42mm Width
Possible Design Modifications
6414 Full Ceramic Bearings
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 70 |
| OD (D) | 180 |
| Width (B1) | 42 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available.
| Weight | 5.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.1 × 7.1 × 1.7 in |
| Inner Diameter | 70mm |
| Outer Diameter | 180mm |
| Width | 42mm |
| Bearing Type | Full ceramic deep groove ball bearings |