6308 Full Ceramic Bearings (40X90X23)
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 40 |
| OD (D) | 90 |
| Width (B1) | 23 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available.
$ 399.00
Possible Design Modifications
6308 Full Ceramic Bearings (40X90X23)
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 40 |
| OD (D) | 90 |
| Width (B1) | 23 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available.
| Weight | .7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.6 × 3.6 × 1 in |
| Inner Diameter | 40mm |
| Outer Diameter | 90mm |
| Width | 23mm |
| Bearing Type | Full ceramic deep groove ball bearings |