61806 Full Ceramic Bearings (30X42X7)
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 30 |
| OD (D) | 42 |
| Width (B1) | 7 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available
$ 118.00
Dimension Type: Metric
30mm ID x 42mm OD x 7mm Width
Possible Design Modifications
61806 Full Ceramic Bearings (30X42X7)
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 30 |
| OD (D) | 42 |
| Width (B1) | 7 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.7 × 1.7 × 0.3 in |
| Inner Diameter | 30mm |
| Outer Diameter | 42mm |
| Width | 7mm |
| Bearing Type | Full ceramic deep groove ball bearings |