6014 Full Ceramic Bearings
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 70 |
| OD (D) | 110 |
| Width (B1) | 20 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available.
$ 540.00
Dimension Type: Metric
70mm ID x 110mm OD x 20mm Width
Possible Design Modifications
6014 Full Ceramic Bearings
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 70 |
| OD (D) | 110 |
| Width (B1) | 20 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available.
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.4 × 4.4 × 0.8 in |
| Inner Diameter | 70mm |
| Outer Diameter | 110mm |
| Width | 20mm |
| Bearing Type | Full ceramic deep groove ball bearings |