16022 Full Ceramic Bearings
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 110 |
| OD (D) | 170 |
| Width (B1) | 19 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available.
$ 600.00
Dimension Type: Metric
110mm ID x 170mm OD x 19mm Width
Possible Design Modifications
16022 Full Ceramic Bearings
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 110 |
| OD (D) | 170 |
| Width (B1) | 19 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available.
| Weight | 5.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.7 × 6.7 × 0.8 in |
| Inner Diameter | 110mm |
| Outer Diameter | 170mm |
| Width | 19mm |
| Bearing Type | Full ceramic deep groove ball bearings |