16014 Full Ceramic Bearings
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 70 |
| OD (D) | 110 |
| Width (B1) | 13 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available.
$ 1,200.00
Dimension Type: Metric
70mm ID x 110mm OD x 13mm Width
Possible Design Modifications
16014 Full Ceramic Bearings
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 70 |
| OD (D) | 110 |
| Width (B1) | 13 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available.
| Weight | 3.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.4 × 4.4 × 0.6 in |
| Inner Diameter | 70mm |
| Outer Diameter | 110mm |
| Width | 13mm |
| Bearing Type | Full ceramic deep groove ball bearings |