16013 Full Ceramic Bearings
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 65 |
| OD (D) | 100 |
| Width (B1) | 11 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available.
$ 340.00
Dimension Type: Metric
65mm ID x 100mm OD x 11mm Width
Possible Design Modifications
16013 Full Ceramic Bearings
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 65 |
| OD (D) | 100 |
| Width (B1) | 11 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available.
| Weight | 3.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 4 × 0.5 in |
| Inner Diameter | 65mm |
| Outer Diameter | 100mm |
| Width | 11mm |
| Bearing Type | Full ceramic deep groove ball bearings |