16011 Full Ceramic Bearings
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 55 |
| OD (D) | 90 |
| Width (B1) | 11 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available.
$ 280.00
Dimension Type: Metric
55mm ID x 90mm OD x 11mm Width
Possible Design Modifications
16011 Full Ceramic Bearings
| Dimension Type | Metric |
|---|---|
| ID (d) | 55 |
| OD (D) | 90 |
| Width (B1) | 11 |
In stock items will typically ship in 3 to 7 working days.
Large quantity discounts available.
| Weight | 3.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.6 × 3.6 × 0.5 in |
| Inner Diameter | 55mm |
| Outer Diameter | 90mm |
| Width | 11mm |
| Bearing Type | Full ceramic deep groove ball bearings |